تندخوانی در خدمت تولید محتوای سریع و حرفه‌ای – آموزش تندخوانی برای تولید کننده های محتوا

0

خیلی از تولید کننده های محتوا، ساعت های زیادی را روزانه صرف خواندن کتاب و مقالات مختلف می‎‌کنند تا بتوانند روی موضوع موردنظر، احاطه پیدا کرده و با دانش بیشتری تولید محتوا کنند.  یکی از مهارت‌هایی که یک تولید کننده محتوا باید به آن مسلط باشد، تندخوانی است. با تسلط به تندخوانی می‌توانیم در زمان کمتری مطالب مختلفی را از سایت‌ها و کتاب‌های دیگر درباره موضوع‌ مورد نظر بخوانیم، از ابعاد مختلف بررسی‌اش کنیم، سپس آموخته‌هایمان را با نثری روان و خوانا، بنویسیم.

 

علاوه بر این، مهارت تندخوانی، ما را از افراد دیگر متمایز می کند. اگر تکنیک های تندخوانی را ندانیم و بکار نگیریم به ناچار باید ساعت های زیادی از وقت و زمانمان را برای خواندن و مطالعه درباره یک موضوع اختصاص دهیم و وقت کمتری برای نوشتن خواهیم داشت..

آیا تصور می کنید تندخوانی باعث سرسری خواندن مطالب شده و تمرکز را کاهش می دهد؟ اینجا را کلیک کنید.

خیلی از افراد قبل از شروع به یادگیری تندخوانی و انجام تمرین های آن، تصور می کنند که با انجام تمرینات تندخوانی ممکن است میزان استرس و تنش آنها افزایش پیدا کند، یا شاید باعث  شود سطحی و سرسری مطالب را بخوانند و علاقه‌شان به خواندن کم شود. در صورتی که دقیقا برعکس این موضوع صادق است. سریع تر خواندن نه تنها درک ما از جمله ها و و مفاهیم را کم نمی کند بلکه تمرکز و دقت ما را بیشتر کرده و باعث می شود بدون حواس پرتی هنگام مطالعه، بتوانیم بهتر  و مفیدتر بخوانیم. پس از آن چون یادگیری و درک ما از مطالب بیشتر می‌شود، به خواندن علاقمند‌تر می‌شویم و دوست داریم کتاب ها و مطالب بیشتری را بخوانیم.

در این مقاله می خواهم اصول اولیه تندخوانی و هر آنچه برای شروع تندخوانی لازم دارید را با هم یاد بگیریم.

لطفا قبل از خواندن ادامه مطلب، با روش زیر سرعت مطالعه تان را محاسبه کنید.

روش محاسبه سرعت خواندن :

تعداد کلمات یک خط را بشمارید. سپس تعداد خطوط یک صفحه کامل را در تعداد کلمات ضرب کنید. عدد به دست آمده را به خاطر بسپارید. حالا در یک دقیقه شروع به خواندن کنید. در انتهای یک دقیقه، تعداد صفحه هایی را که خوانده اید در عددی که بدست آوردید ضرب کنید. این عدد سرعت مطالعه کنونی شماست. آن را جایی یادداشت کنید. حالا تمرینات و نکات گفته شده زیر را انجام دهید تا سرعت مطالعه تان را برای تولید محتوایی سریع تر و حرفه ای تر، افزایش دهید :

1-جمله های خوانده شده را با برگه ای کاغذ بپوشانید.

یکی از کارهایی که باعث کندخوانی افراد می شود برگشت چشم به خطوط قبلی است. برای جلوگیری از این عادت اشتباه، با برگه ای کاغذ یا کتاب نازک، در حالیکه می خوانید و پیش می روید، جملات و پاراگراف های قبلی را بپوشانید تا پس از مدتی عادت برگشتن به خط های قبل را ترک کنید..

2-عادت بلند خواندن و زمزمه کردن جملات را ترک کنید.

زمانی که متنی را بلند می خوانید، مطالب را ابتدا می شنوید و سپس به ذهن تان راه می دهید. بهتر است برای سرعت دادن به یادگیری، در ابتدا انگشت خود را جلوی دهان تان بگیرید تا به تدریج این عادت قدیمی را ترک کنید. به جای زمزمه کردن، چشم خوانی کنید. این کار باعث می شود مطالب را بدون فاصله و تعلل، بلافاصله بعد از دیدن، به طور مستقیم به ذهن تان راه پیدا کنند، مسیر کوتاه شود و یادگیری سریع تر انجام شود.

3-زیر جملات خط ببرید.

زیر کلمه ها خط ببرید. با خط بردن زیر کلمات تمرکزتان روی مطالب و جملات بیشتر شده و چشم ها به عقب برنمی‌گردند .می توانید این کار را با انگشت اشاره و یا با یک خودکار، مداد یا بوکمارک انجام بدهید..

4-تمرین دیدن کلمات قبل و بعد را انجام دهید. 

یکی از تمرینات افزایش حوزه دید به این شکل است : درحالیکه به یک کلمه نگاه می کنید، سعی  کنید تا پنج کلمه قبل و پنج کلمه بعد از آن را بخوانید. این تمرین را می توانید ابتدا با خواندن یک کلمه قبل و بعد شروع کنید تا به پنج کلمه برسید. حتی می توانید برای تمرین افزایش  دید عمودی تان، سعی کنید کلمات بالا و پایین و چند کلمه آنطرف تر را هم ببینید. برای استراحت کردن عضله های چشمتان پس از این تمرین، به گوشه های سقف، ساختمان های روبه رویی و یا آسمان نگاه کنید.

5-از نرم افزار RSVP استفاده کنید.

برای خواندن ایبوک ها یا مقاله های سایت، می توانید از نرم افزار تندخوانی RSVP  استفاده کنید. در این روش، کلمه ها تک به تک از جلوی چشمانتان رد شده و می توانید سرعت خواندن تان را نیز تنظیم کنید. برای خواندن مقالات توصیفی و یا خبری می توانید سرعت آن را بیشتر کرده و برای خواندن مقالاتی با جزییات بیشتر آن را روی سرعت کمتر قرار دهید.

لینک چند اپلیکیشن تندخوانی:

ReaderPro – Speed reading

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Store.ReaderPro&hl=en_GB&gl=US  برای اندرویدی ها

https://apps.apple.com/gb/app/readerpro-speed-reading/id1599075884 برای اپلی ها

ReaderPro – Speed reading آموزش این اپلیکیشن تندخوانی را از این لینک ببینید.

 

Speed reading

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jerminal.reader.reader&hl=en_GB&gl=US    برای اندروید

 

6-از نقشه‌های ذهنی استفاده کنید.

طراحی نقشه های ذهنی باعث در کنار هم قرار دادن نکات کلیدی متن شده و از جا انداختن مطالب و دوباره‌خوانی آن‌ها جلوگیری می‌کند. علاوه براین، طراحی مایندمپ به ما دید هنری می‌دهد تا به مرور روی کاغذ آورن کتاب و مقالات، به عنوان یک اثر هنری نگاه کنیم و در طراحی نمادهایی برای کلمات کلیدی خلاق تر عمل کنیم.

پس از انجام این تمرینات به مدت چند روز، دوباره با روشی که در ابتدای مقاله گفته شد، سرعت خواندن تان را محاسبه کنید. متوجه تغییرات چشم گیری می شوید. یادتان باشد پس از انجام این تمرین ها، دیگر به روش های قبلی نخوانید. چون پس از مدتی سرعت و درک مطلبتان کم خواهد شد. سرعت قبل و بعدتان را در بخش کامنت‌ها برایمان بنویسید.

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.