چطوری برای یک سخنران متن سخنرانی بنویسیم؟ | راهنمای کامل نوشتن متن سخنرانی

0

یکی از مهارت های یک تولید کننده محتوا نوشتن متن سخنرانی برای خودش یا دیگران است.

در این مقاله می خواهیم ببینیم چطوری می‌شود یک متن سخنرانی حرفه ای نوشت. اولین چیزی که باید بدانید این است که نوشتن متن سخنرانی به معنای واو به واو و کلمه به کلمه نوشتن نیست. قرار نیست از روی متن بخوانید و حفظ کنید. با این کار نه تنها سخنرانی تان طبیعی به نظر نمی رسد بلکه با فراموش کردن یک جمله، انسجام بقیه مطالب نیز در ذهنتان از بین می رود.

هدف از تهیه متن سخنرانی این است که مطالب را به صورت تیتر بنویسید، آنها را دسته بندی کنید تا در حین سخنرانی به آنچه در ذهنتان قصد گفتنش را دارید سر و سامان و نظم بدهید، طبق زمانبندی قبلی پیش بروید و مطلبی را از قلم نیندازید. آنجا که لازم است مثال بنویسید، سخنی از بزرگان بگویید، سوال بپرسید و یا یک بازی ذهنی راه بیندازید. در نهایت آن چیزی که باید از متن به ذهن بسپارید، یک نقشه ذهنی است. با توجه به مطالبی که نوشته اید می توانید اینطوری نقشه ذهنی سخنرانی تان را بکشید.

نقشه ذهنی محتوا برای سخنرانی

اصول کلی نوشتن یک متن سخنرانی برای خودتان یا یک سخنران:

1-یک جلسه با سخنران به شکل حضوری یا آنلاین ترتیب بدهید.

از او بخواهید برایتان توضیحاتی درباره نوع مخاطبان، هدف سخنرانی و نکات مهم دیگر بدهد.

2-تیتر جذاب و مخاطب پسند بنویسید.

عنوان ها خیلی مهم اند. چون می توانند افراد را ترغیب به شرکت در سخنرانی شما کنند. با یک تیتر عالی و البته مناسب و هماهنگ با محتوای سخنرانی، تعداد مخاطب بیشتری جذب می کنید.

3-متن را را با جمله گیرا و مناسب شروع کنید.

جمله های شروع سخنرانی دقیقا مثل جمله و پاراگراف اول یک مقاله یا کتاب، نقش زیادی در علاقمند کردن مخاطبان و همراه شدن شان با شما دارند. برای پیدا کردن این جمله ها فقط کافیست چند دقیقه اول چند سخنرانی را ببینید یا بشنوید.

دیدن سخنرانی های تد فارسی، شنیدن پادکست آنها به شدت پیشنهاد میشود.

پیشنهاد می کنم به این چند تا لینک هم یک سری بزنید.

…….

…….

4-تمرکزتان روی موضوع اصلی باشد و درباره موضوعات جانبی زیاد ننویسید.

بهترین سخنران ها روی یک موضوع تمرکز می کنند، به موضوعات جانبی نمی پردازند و با اینکار دائم حواس مخاطب را پرت نمی کنند. البته این مورد فرق می کند با مثال زدن درباره موضوع اصلی برای فهم بهتر مخاطب. وقتی درباره مبحث اصلی مان مثال می زنیم در اصل موضوع را در ذهن شان شفاف تر می کنیم.

5-ساده و قابل فهم بنویسید.

جمله هایی بنویسید که علاوه بر داشتن نکته های اصلی و مهم، برای 90 درصد افراد، ساده و قابل درک باشد.

اگر پیچیده و قلمبه سلمبه بنویسیم، مخاطب باید هر بار در ذهنش دنبال معنی کلمه ها بگردد. اگر کلمه ای را به خوبی متوجه نشود، ناامید شده، بعد از چند دقیقه توجه اش را از دست میدهد. در نتیجه حس خوبی هم از شما و محتوای تان نمی گیرد. یک سخنران خوب به جای گفتن کلمه های سخت، ساده و شفاف صحبت می کند.

پاورقی : اگر نیاز است کلمه یا اصلاح پیچیده ای را بگویید، حتما بلافاصله در یک جمله کوتاه، توضیحش بدهید.

6-نتیجه گیری نهایی را کاملا روشن و شفاف بنویسید.

شروع و پایان سخنرانی را به صورت مختصر بنویسید. در انتها، تمام مطالبی که گفتید را نتیجه گیری کنید و در آن به آنچه در شروع متن گفتید اشاره کنید.

 

7- متن نهایی را با صدای بلند بخوانید.

فقط به زبان گفتار نوشتن کافی نیست. اطمینان پیدا کنید متنی که نوشته اید کتابی و نوشتاری نباشد بلکه گفتاری و طبیعی به نظر برسد. بهترین کار این است : جو سخنرانی و مخاطبانتان را تصور کنید. حالا متن را با صدای بلند و طبیعی بگویید و اجرا کنید.

 

8-نسخه نوشتاری متن را بنویسید.

کار ارزشمندی که می توانید انجام دهید این است : خلاصه مطالب گفته شده را با فونت مورد علاقه تان به صورت نوشتاری و کتابی بنویسید. آن را ویرایش کنید، پرینت بگیرید و در اختیار شرکت کننده ها قرار بدهید.

حالا به نظر شما کدامیک از این اصول، نقش پررنگ تری را در جذابیت یک سخنرانی دارند؟

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.